Co roku odwiedza Holandie 6,5 miliona turystów i zapewniam cie - oni sie nie zawiedli. To jest uroczy kraj, jakby stworzony dla turystów.
Polski turysta zwraca swa ciekawosc swiata glównie na poludnie Europy; na Italie, Grecje i Hiszpanie. Benelux jest wsród polskich turystów wciaz malo popularny, choc moim zdaniem jest duzo atrakcyjniejszy i ciekawszy od tych, jakze stereotypowych miejsc. Na mojej stronie skoncentrowalem sie na informacji o Holandii "wlasciwej" - tej najpopularniejszej wsród turystów, mieszczacej sie mniej-wiecej w granicach tu tak zwanego "Randstad" - czyli kregu duzych miast: Amsterdamu, Hagi, Rotterdamu i Utrechtu. Dlatego tez w moim informatorze turystycznym ograniczam sie glównie do opisu tego centralnego regionu Niderlandów i ten region mam w dalszej czesci na mysli uzywajac slowa Holandia. Oficjalna nazwa kraju: Królestwo Niderlandów Obszar: 41 160 km² Liczba mieszkanców: 15,7 milionów Stolica: Amsterdam Siedziba rzadu: Haga (oficjalna nazwa: 's-Gravenhage, potocznie uzywana nazwa Den Haag) Mieszkancy: 95% Holendrzy, reszta to glównie Indonezyjczycy, Surinamczycy, Marokanie i Turcy Jezyk urzedowy: niderlandzki Religia: 36% rzymscy katolicy, 27% protestanci, 3% islamici Ustrój: monarchia konstytucyjna Glowa panstwa: Królowa Beatrix Premier: Wim Kok (Socjalistyczna Partia Pracy) Wiecej o holenderskiej polityce: tutaj Dochód Narodowy Brutto (Gross Domestic Product): ƒ705 mld. DNB na glowe mieszkanca: ƒ45 000,-
Stopien inflacji: 2.2% (1997) Stopien bezrobocia: 6,4% (1997) Glówne galezie przemyslu: uslugi, bankowosc, elektronika, przemysl rolniczy, handel morski Glówni partnerzy handlowi: Niemcy, Belgia, Luksemburg, Francja Waluta: Gulden (symbol: ƒ lub NLG) 1 US dollar = ƒ 1,90 1 DM = ƒ1,15 ƒ1 = 1,80 / 1,90 zl (kupno/sprzedaz, wrzesien'98) 1 Euro = ƒ 2,20
Niderland, czyli niski krajPoza szerokim pasmem wydm, wzdluz wybrzeza Morza Pólnocnego, niemal cale terytorium kraju zostalo uformowane przez czlowieka. Obie prowincje Holland (Noord-Holland i Zuid-Holland), a takze Zelandia (Zeeland), leza srednio -5 m, a miejcami dochodzac do -7 m ponizej poziomu morza.Przez caly okres zamieszkiwania tego obszaru (niegdys moczarów i bagien delty Renu, Mozy i Skaldy) przez czlowieka, walczyl on z woda. Walczyl z woda z morza; która przy sztormach i przyplywach zalewala lad jak i woda z rzek; po obfitych deszczach w górnych ich biegach. Nie zawsze Holender wygrywal z woda.
W 1953 roku niezwykle silny sztorm na Morzu Pólnocnym, silny zachodni wiatr i super-przyplyw nagromadzily wielkie masy wody morskiej wzdluz wybrzeza holenderskiego. Jednoczesnie poziom wód w rzekach po obfitych opadach deszczy we Francji i Niemczech, doszedl do krytycznego poziomu. Dwie te masy wodne spotkaly sie w Zelandii i rozlaly po kraju. W nocy 1 lutego 1953 roku przerwane zostaly waly ochronne w Zelandii. W ciagu kilku godzin zalane zostaly prowincje Zelandia, czesc Brabancji i czesc Poludniowej Holandii. W gwaltownej, nocnej powodzi, w mroznej wodzie przy huraganowym sztormie, stracilo zycie 1835 osób. Po tej najwiekszej katastrofie w historii kraju, jeszcze tego samego miesiaca zaczol rodzic sie Plan Delta.
"Plan Delta" mial raz na zawsze zabezpieczyc terytorium kraju przed grozba powodzi. Od 1958 roku rozpoczeto budowe systemu walów, zapór i tam wzdluz wybrzeza morskiego w Zelandii i wzdluz rzek. Budowa zostala ukonczona w 1986 roku systemem poteznych ruchomych zapór (maja 3,2 km dlugosci) mogacych "zamknac" Zelandie przed morzem w wypadku gdy sztorm nabierze sile orkanu.
Holandia dzisDlaczego w kraju, w którym koszty zmiany plci pokrywa panstwo i gdzie córka i jej dwóch tatusiów dzieli sie joint'em aby uczcic fakt, ze ona tez lubi chlopców… Dlaczego wiec w tym kraju zmywa sie naczynia zawsze natychmiast po obiedzie?Holendrom udalo sie pogodzic niezwykle liberalne poglady z jednym z najbardziej zorganizowanych spoleczenstw w swiecie. Udalo pogodzic sie drewniane chodaki z microchip'ami. Nieskonczenie plaski krajobraz zielonych lak po horyzont, a najwieksza rzecza w Holandii jest... krowa. Mili mieszkancy, choc ich miasta wciaz otoczone sa fosami. Waly ochronne, groble (dijken) wciaz potrafia straszyc przerwaniem. Jeszcze w 1995 roku, po wyjatkowo duzych opadach deszczy w Niemczech i Francji wysoki poziom wód w Mozie i Renie zmusil cwierc miljona mieszkanców prowincji Gelderland do ewakuacji. Waly cudem utrzymaly napór wody.
Historii o chlopczyku który swoim palcem zatkal dziure w grobli
Randstad (okreg miedzy Amsterdamem-Haga-Rotterdamem-Utrechtem) jest najgesciej zaludnionym obszarem na swiecie. Gdzie konczy sie jedno miasto - zaczyna sie drugie, a jednak duza ilosc zieleni znakomicie maskuje to tak wielkie urbanistyczne zageszczenie. Wszystkie miasta polaczone sa gesta siecia autostrad i dróg rowerowych. Holandia - to w zasadzie tylko dwie prowincje Niderlandów - to tak ja sie mówi "Anglia" majac na mysli "Wielka Brytania". Ciche i spokojne miasta, gdzie zadkoscia sa korki samochodow w centrum miast (za to olbrzymie korki na autostradach). Tloczno i gwarno jest tylko na ulicach handlowych, gdzie dzwiecza "carillons" czyli kuranty z wiez koscielnych, gdzie na rynku miasta na wtorkowym targu rozbrzmiewa muzyka katarynki a przekupki glosno zachwalaja swoj towar; warzywa, owoce, ryby i sery. A jesli juz jestem przy serach, to najsmaczniejsze holenderskie sery i jednoczesnie najtaniej kupisz wlasnie na takim targu. Targi sa w kazdym miescie i co najmniej dwa razy w tygodniu.
Interesujace daty30 kwietnia jest swietem narodowym: Dzien Królowej (Koninginnedag) - i jesli mozesz to najlepiej w ten dzien zajrzyj do Amsterdamu - wrazenia gwaratowane - Amsterdam zmienia sie w jeden wielki dom wariatów. W ten dzien tez kazdy moze sprzedawac wszystko na ulicy, bez zezwolenia i bez placenia podatku. Parkowanie samochodo jest tez za darmo, czyli po holendersku "gratis". Caly czerwiec trwa glównie w Amsterdamie i Hadze - Holland Festival - wiele interesujacych widowisk na ulicach miasta. W lipcu w Hadze odbywa sie North Sea Jazz Festival - najwiekszy uliczny festiwal jazz'owy w swiecie. W polowie listopada, wedlug holenderskiej tradycji, przybywa statkiem parowym Swiety Mikolaj do Holandii (Sinterklaas). Mikolaj z biala broda i w towarzystwie Czarnych Piotrów objezdza na swoim siwym koniu kazde miasto i wies w Holandii i rozdaje wylegajacym na ulice dzieciom slodycze. W dzien urodzin Mikolaja - 5 grudnia, dzieci dostaja do bucika prezenty od Mikolaja a i dorosli daja sobie prezenty tez. 31 grudnia wieczór sylwestrowy zamykany jest wyjatkowymi fajerwerkami wystrzeliwanymi na progu niemal kazdego domu.
Troche linków na strony o Holandii
Linki na inne strony podrózniczeangielskojezyczna, ogólnoswiatowa strona podróznicza. Wiecej linków zwiazanych z opisywanym tematem, jest rozsianych po calym HiT. |